صفحه اصلي درباره مامایی اخبار مامایی درباره ما تماس با ما عضویت در جمعیت لینک شعب
صفحه اول
تماس با ما
RSS
جمعه ٢٤ مرداد ١٣٩٩  -  
 » 
منوی اصلی
تبلیغات
اخبار > برنامه های ملی برای کنترل پوکی استخوان در دست اجرا است


  چاپ        ارسال به دوست

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر

برنامه های ملی برای کنترل پوکی استخوان در دست اجرا است

به گزارش خبرنگار جمعیت مامایی به نقل از وبدا، دکتر باقر لاریجانی در سمپوزیم تازه های استئوپروز که امروز پنجشنبه 2 آبان در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، ضمن اشاره به روش های نوین بررسی و درمان بیماری پوکی استخوان که در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران ابداع شده، افزود: ترکیبی از توسعه پژوهش های علمی، اجرای برنامه ملی مراقبت بیماری و پیگیری درمان توسط بیماران می تواند در کاهش عوارض این بیماری در کشور موثر باشد.

 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر ، بیماری استئوپروز را یکی از بیماری های مهم در سنین بالا خواند و گفت: این بیماری ناشی از اشکالات سیستماتیک استخوانی است که منجر به افزایش شکستگی استخوان ها، خصوصا در لگن، مچ و ستون فقرات می شود. 
 
دکتر لاریجانی با عنوان اینکه برخی عوامل زمینه ای سبب بروز پوکی استخوان می شود، اظهار داشت: ژنتیک، جنسیت، هورمون ها و عملکرد غدد درون ریز، وزن، فعالیت فیزیکی و مصرف سیگار و الکل بر بروز این بیماری موثر است و اتوفازی و تحلیل سلول های استخوانی موجب عوارض متعددی در بیماران می شود. 
 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه احتمال شکستگی در کشورهای مختلف کاملاً متفاوت است، اظهار داشت: برنامه های غربالگری ، تشخیص و مداخله بالینی برای پوکی استخوان باید بطور خاص برای هر کشوری طراحی شود. 
 
وی در خصوص منطقه خاورمیانه گفت: شیوع پوکی استخوان در منطقه بسیار زیاد است و هر ساله ، حدود 6.56 مرگ در هر 100 هزار مرگ را می توان به پوکی استخوان در منطقه نسبت داد. 
 
دکتر لاریجانی گفت: طبق مطالعات صورت گرفته در سال گذشته بیش از 170 هزار مورد شکستگی در اثر پوکی استخوان در کشور رخ داده که 49 درصد آن در مردان بوده و بیش از 4 هزار مورد مرگ بر اثر این بیماری در کشور رخ داد و این عوارض حدود 32 میلیارد ریال بار مالی برای کشور داشته است. 
 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه براساس مطالعه انجام شده، شیوع پوکی استخوان در ایران نسبتاً زیاد است، گفت: مطالعات ملی مختلفی در کشور برای ثبت داده های جمعیتی انجام شده و طرح کوهورت سالمندان نیز در بوشهر صورت پذیرفته که فاز دوم آن به بررسی عملکرد اسکلتی و استخوانی و شناختی سالمندان می پردازد. 
 
وی با اشاره به اینکه راهنمای بالینی ملی پوکی استخوان ایران تدوین شده، گفت: این دستورالعمل با استفاده از داده های تولید شده بصورت محلی تهیه شده و یک راهنمای مرحله به مرحله برای غربالگری ، تشخیص و مدیریت پوکی استخوان را به پزشکان سراسر کشور ارائه می دهد.
 
دکتر لاریجانی به روشهای غیر دارویی برای درمان پوکی استخوان نظیر استفاده از آتل ها، قرار گرفتن در معرض آفتاب، برنامه های تمرینی، مکمل کلسیم و ویتامین D، پیشگیری از سقوط و کیفوپلاستی یا جراحی مهره ها اشاره کرد و گفت: ارزیابی راه رفتن و تعادل باید انجام شود تا به تعیین خطر سقوط و استراتژیهای خاص برای كمك به حداقل رساندن این خطر كمك شود. 
 
وی  به استفاده از مکمل های کلسیم و ویتامین D در افرادی با کاهش تراکم مواد معدنی استخوان، گردش زیاد استخوان و افزایش خطر سقوط و شکستگی لگن در افراد مسن تاکید و اشاره کرد: برای اولین بار در ایران ، غنی سازی شیر با ویتامین D در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام و این فناوری به صنایع لبنی معرفی شد. مطالعات بعدی نشان داد این اقدام تاثیر بسزایی در کمبود ویتامین D داشته است. 
 
دکتر لاریجانی بیس فسفونات ها را بزرگترین پیشرفت در درمان پوکی استخوان در دهه گذشته ذکر کرد و گفت: پژوهش ها نشان می دهد این گروه داروها می تواند حدود 40 تا 50 درصد شکستگی ها را کاهش دهد. البته جذب خوراکی این داروها ضعیف است و می توانند باعث عوارض گوارشی شوند. 
 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر از اثر آنالوگ های هورمون پاراتیروئید (PTH) در افزایش توده استخوانی سخن گفت و اظهار داشت: PTH نوترکیب ایرانی در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران مورد ارزیابی قرار گرفت.
 
وی ضمن اشاره به اثرات این دارو گفت: نکته ای که باید در بیماران مبتلا به پوکی استخوان مورد توجه قرار گیرد این است که عدم موفقیت در درمان این بیماران عمدتا ناشی از پیگیری دارویی ضعیف است و هم کادر پزشکی و هم بیماران باید به لزوم پیروی از یک برنامه درمانی منظم توجه کنند. لذا استفاده از کلسیوم و ویتامین D همواره باید به عنوان یک اصل مدنظر قرار گیرد.
 
دکتر لاریجانی گفت: استفاده از سلولهای بنیادی برای بازسازی بافت باعث ایجاد امیدواری زیادی در اختلالات اسکلتی عضلانی و عضلانی مختلف از جمله پوکی استخوان شده است. 
 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر گفت: شبکه ملی پوکی استخوان با هدف اصلی همگام سازی فعالیتهای بالینی و تحقیقاتی در زمینه پوکی استخوان در سراسر ایران تشکیل شده و همه پیشرفت ها ، فرصت ها و چالش های مربوط به پوکی استخوان توسط اعضای این شبکه بطور منظم مورد بحث قرار می گیرد. 
 
دکتر لاریجانی با اشاره به ضرورت تطابق یک رویکرد ملی چند رشته ای برای غربالگری ، تشخیص و مدیریت پوکی استخوان عنوان کرد: نقشه راه پوکی استخوان ایران تهیه شده است. این نقشه راه جامع با هدف غلبه بر کاستی های فعلی علمی و بالینی مرتبط با پوکی استخوان در ایران سه بعد علمی، بالینی و مداخلات مبتنی بر جامعه و فعالیتهای آگاهی بخشی را در بر می گیرد. 
 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به اینکه جمعیت سالخورده ایران بار زیادی از پوکی استخوان بر سیستم بهداشت و درمان وارد می کند گفت: ممکن است داروهای جدید به دلیل هزینه زیاد و منابع محدود سیستم بهداشت و درمان و تحریم ها در دسترس بسیاری از افراد نباشد و لازم است افراد با استمرار شیوه های درمانی در پیشگیری از عوارض پوکی استخوان همکاری کنند. 
 
وی با بیان اینکه تحریم ها علیه ایران می تواند از طریق مکانیسم های مختلف از جمله در دسترس بودن دارو و ابزار پزشکی بر کنترل پوکی استخوان تأثیر بگذارد گفت: غربالگری ، تشخیص زودرس و مداخله به موقع می تواند 20-25٪ از حوادث را کاهش دهد. پوکی استخوان یک بیماری بسیار خاص "در اقوام مختلف است و استراتژی های کنترل آن باید براساس داده ها و منابع محلی تولید شده در سطح ملی و منطقه ای اتخاذ شود.


٢١:٠٦ - پنج شنبه ٢ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٤٣١    /    تعداد نمایش : ٣٠٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: